Veľká noc je neoddeliteľne spätá s prebúdzaním prírody. Nie je teda divu, že okrem tradičných veľkonočných zajačikov a vajíčok sa symbolom týchto jarných sviatkov stal aj zelené osivo. Ak chcete aj vy do svojej domácnosti priniesť svieži závan jari, čo nevidieť nastane vhodný čas na zasiatie semienok obilia. Odmenou vám bude dekorácia, ktorá nielen ozdobí interiér, ale taktiež nájde využitie pri jarnej detoxikácii.
Prečo vlastne sejeme veľkonočné osivo?
Táto tradícia súvisí nielen so zelenou farbou, ktorá k Veľkej noci neodmysliteľne patrí, ale aj so zvykmi našich predkov. Tí si vysiatím malého množstva obilia pripomínali, že nastáva čas na obrábanie pôdy. V dnešnej dobe sa význam tejto tradície možno ľahko zmenil, ale v každom prípade sa jedná o krásnu tematickú dekoráciu.
Čo budete potrebovať?
Na vysiatie ovsu toho vlastne ani toľko nepotrebujete. Vystačíte si s priepustnou zeminou, osivom raže, jačmeňa či pšenice a vhodnou nádobou. Napriek tomu, že vám môže poslúžiť praktika ktorákoľvek nádoba, na okennom parapete sa bude skvele vynímať predovšetkým kvetináč z prírodných materiálov.
Široký výber krásnych kvetináčov ponúka napríklad aktuálny leták Lidl – a je už je na vás, či zvolíte praktický kvetináč so zásobníkom na vodu, či radšej štýlový kvetináč z kameniny. Po skončení veľkonočných sviatkov môžete nádobu jednoducho „zrecyklovať“ a použiť napríklad na presadenie izbových rastlín či sadenie zakorenených kvetinových rezňov.
Ako na prípravu semienok a výsev
Ešte pred tým, než si prichystáte nádobu s vhodným substrátom, nezabudnite pripraviť samotné osivo. V prvom rade skontrolujte, že semienka obilia neboli tepelne upravené – v opačnom prípade by ste na vyklíčenie čakali márne.
Následne na jeden až dva dni ponorte osivo do vlažnej vody. Tú pravidelne meňte, aby sa vám v nej nezačala množiť pleseň. Následne stačí nasypať semienka do nádoby z dvoch tretín naplnenej zeminou a zasypať asi dvojcentimetrovou vrstvou hliny. Povrch ľahko utlačte rukou a umiestnite na slnečné miesto. A snáď nie je potrebné dodávať, že by ste mali myslieť na pravidelnú, ale miernu zálievku!

Objevte podobné tipy
Nezabudnite na dekorácie
Pri čakaní na prvé klíčky sa môžete pustiť do výroby dekorácií, ktoré na osivo umiestnite. Fantázii sa medze skutočne nekladú. Vsadiť môžete ako na tradičné maľované vajíčka, tak pestrofarebné mašle či miniatúrne korbáčiky z čerstvých vŕbových vetvičiek. Ak patríte medzi zručnejších jedincov, pustite sa spolu s deťmi do výroby plstených králikov a kuriatok, ktoré sa budú na zelenom osive krásne vynímať.
Ako ovplyvniť rast osiva?
Veľká noc sa pomaly blíži, ale osivo si s rastom dáva na čas? Žiadnu paniku, je možné ho pomerne efektívne popohnať zvýšením teploty. To docielite jednak umiestnením nádoby s osivom na parapet, tak potiahnutím potravinárskou fóliou, ktorá vytvorí provizórny skleník.
V oboch prípadoch však dbajte na správnu mieru vlhkosti. Mladému osivu uškodí ako nadmerné vlhko, tak nedostatok vlahy.
Ak nastane opačná situácia a osivo porastie príliš rýchlo, jednoducho nádobu umiestnite do chladnejšej miestnosti. Nič nepokazíte ani zastrihnutím kuchynskými nožnicami.
Ako využiť osivo?
Po veľkonočných sviatkoch zelené osivo rozhodne nevyhadzujte. Mladé rastlinky v sebe skrývajú množstvo cenných látok, ktoré môžete využiť napríklad v rámci jarného detoxu. Najmä v prípade, že ste použili semienka jačmeňa, dodá osivo vášmu telu potrebné minerály a vitamíny.
Je už len na vás, či osivo pridáte do ovocného smoothie, alebo si ním posypete chlieb s krémovým syrom. Jedná sa o chutnú náhradu tradičnej žeruchy či pažítky. Tak dobrú chuť a veselú Veľkú noc!