Viete, ako sa oslavuje Veľká noc v Andore?
Nechávajú si posvätiť palmové listy, hrajú hry s vajíčkami a zúčastňujú sa omše v kostole.
Ich koledovanie je skvelá spoločenská udalosť.
História Veľkej noci v Andore
Po príchode kresťanstva v Andore prebiehala oslava Veľkej noci rovnako, ako v ostatných katolíckych krajinách v Európe. Až keď sa stala Andorra samostatnou krajinou (v roku 1278), zostala od ostatných oddelená natoľko, že sa tradície a zvyky mohli svojvoľne vyvíjať. Je však vidieť veľkú podobnosť tradícií so susednými krajinami, hlavne Španielskom. Preto sú niektoré zvyky (predovšetkým tie regionálne), pre Andorru špecifické.
Objevte podobné tipy
Spoznajte andorrskú Veľkú noc deň po dni
Palmová nedeľa
Veľkonočný týždeň začína Kvetnou nedeľou, ktorej sa tu hovorí Palmová nedeľa. Ľudia chodia do kostola na omšu, kde si pripomínajú Ježišov príchod do Jeruzalema. Symbolom sú palmové listy. Dodnes krstné mamy obdarúvajú svojich krstných synov a dcéry palmovým lístím. Deti si ich potom berú do kostola, kde im ich miestny kňaz požehná. Alebo sa kropia a žehnajú svätenou vodou pri procesoch a spoločných piesňach pred kostolom. Posvätené palmové listy sa buď teda dávajú darom, alebo sa dávajú nad okná alebo nad vstupné dvere, aby prinášali ochranu domu a jeho obyvateľom.

Veľký piatok
Na Veľký piatok sa koná veľká slávnostná omša. Veriaci si pripomínajú ukrižovanie a smrť Ježiša Krista. Niektorí ľudia sa dokonca zúčastňujú procesie, keď nesú kríž.
Veľká sobota
Počas soboty sa v Andore pripravujú na oslavovanie Nanebovstúpenia Pána. Koná sa vigília, ľudia sa modlia a držia pôst. Veľa ľudí trávi tento deň pokojne modlitbami a v kruhu rodiny.
Veľkonočná nedeľa
Veľkonočná nedeľa je najdôležitejší deň osláv. Koná sa zvláštna omša v kostole a oslavuje sa Nanebovstúpenie Pána. Pôst je ukončený veľkonočnými jedlami s rodinou a priateľmi.
V Coll de la Botella v Pale sa koná anglikánska veľkonočná bohoslužba pri východe slnka, keď je vidieť ako vychádza za východnými Pyrenejami. Za jasného dňa je to veľmi pekné a romantické, vo fujavici to už tak príjemné nebýva.
Veľkonočný pondelok
Veľkonočný pondelok je v Andore pracovný deň, niektorí ľudia sa vracajú do práce, deti do školy. Aj tak sa tu oslavuje Nanebovstúpenie Pána. Konajú sa omše v kostole, rodiny sa schádzajú a jedia veľkonočné jedlá. Často sa chodí na prechádzky do prírody, ľudia sa tak tešia z príchodu jari. S deťmi sa v tento deň hrajú rôzne hry s vajíčkami.
Ako je to v Andore s veľkonočnými vajíčkami
V Andore dávajú prednosť prírodnému farbeniu vajíčok. Najčastejšie sa farbia vo vode s cibuľovými šupkami alebo v káve. Náročné zdobenie prebieha v kruhu rodiny a priateľov. Sú symbolom Veľkej noci, ľudia si ich dávajú darom, používajú ich ako dekorácie a tiež s nimi hrajú rôzne hry.
Tradičné hry s veľkonočnými vajíčkami
Carrera de huevos (závod s vajíčkami) je jednou z tradičných hier s vajíčkami, ktorá sa hrá vonku. Hráči sa postavia na štartovaciu čiaru. Cieľom hry je, aby hráči dokázali dostať vajíčko za určenú cieľovú čiaru. Koho vajíčko sa dostane do cieľa ako prvé a neporušené, ten víťazí. Zábava spočíva vo vymýšľaní rôznych stratégií, ako napríklad hodiť vajíčko do cieľa, alebo ho tam opatrne, ale rýchlo, preniesť.
Coger el huevo (chytanie vajíčka) patrí medzi ďalšie tradičné hry s veľkonočnými vajíčkami. Má mnoho podôb, ale hlavnou myšlienkou hry je chytiť vajíčko a udržať po určenú dobu bez toho, aby vám ho zobral iný hráč. A samozrejme sa vám vajíčko nesmie rozbiť.

Karamelky alebo ako sa v Andore koleduje
Karamelky je názov pre obľúbené veľkonočné piesne, ktoré spievajú koledníci na Veľkú noc. Ich obsah bol pôvodne náboženský, oslavoval vzkriesenie Ježiša Krista. V súčasnosti sa spievajú ale aj svetské piesne.
Na koledu sa vydávajú ľudia v skupinách, spievajú priateľom a susedom pod balkónmi. Niekedy mávajú aj inštrumentálny sprievod alebo dokonca k tomu tancujú. Keď dospievajú, podávajú veľký, stuhami ozdobený košík na dlhej tyči do výšky, aby tí, čo stoja na balkónoch do neho mohli vložiť koledu. Najčastejšie sa dávajú vajíčka, klobásy, niekedy aj peniaze. Koledníci sa o všetko nakoniec rovným dielom delia.
Čo sa je na Veľkú noc v Andore?
Na Veľkú noc sa je pečené mäso, hlavne jahňacie, ktoré sa podáva ako hlavný chod. Ako najbežnejší a tradičný veľkonočný pokrm sa tu pripravuje Mona.
Mona
Mona znamená marocky darček a krstní rodičia ju dávajú svojim krstným deťom. Tak to chodí už od 15. storočia. Torta tiež symbolizuje koniec štyridsaťdňového pôstu.
Mona býva často ozdobená vajíčkami, jedno pre každý rok života dieťaťa. (Táto tradícia platí do dvanástich rokov veku detí. Možno preto, že už by potom bol problém, umiestniť na koláč toľko vajíčok.)
Súčasná podoba mony je sedvičová torta plnená marhuľovým džemom s čokoládovou polevou a okázalým pestrofarebným zdobením. Na ozdobu sa používajú pierka, figúrky princezien i futbalistov, jednoducho tak, aby obdarovávané deti čo najviac nadchli. Len do konca svätého týždňa sa ich predá vyše pol milióna.

Andora má svojimi zvykmi veľmi blízko k Španielsku, hlavne katalánske zvyky sa veľmi prelínajú do andorskej Veľkej noci. Pozrite sa sami, takto sa oslavuje Veľká noc v Španielsku.