Všetko o piatej nedeli pred koncom fašiangov. Prečo sa oslavuje a aké sa dodržiavajú v tento deň tradície?

Prečo sa dňu hovorí Smrtná nedeľa? 

Aké zvyky sa dodržiavajú a aký je ich význam? 

Nižšie nájdete všetko podstatné o piatej nedeli pred ukončením fašiangov, a to vrátane histórie tohto dňa.

To najdôležitejšie počas smrtnej nedele

Smrtná nedeľa, zvaná tiež Pôstna alebo Pašijová nedeľa, je piatou nedeľou 40-dňových fašiangov, ktorá sa oslavuje dva týždne pred Veľkou nocou . Jedná sa o predposlednú pôstnu nedeľu a deň, kedy ľudia oslavujú príchod jari vynášaním smrtky, Moreny, z dediny za sprievodu hudby a spevu. Viac o tejto tradícii nájdete nižšie.

Ľudia páliaci a z mosta vyhadzujúci Moranu na Smrtnú nedeľu.
zdroj: wpna.fm

Na kedy vychádza smrtná nedeľa?

DeňDátumRok
Nedeľa17. marca2024
Nedeľa6. apríla2025
Nedeľa22. marca2026
Nedeľa14. marca2027
Nedeľa2. apríla2028
Nedeľa18. marca2029

Zvyky a tradície

Vynášanie Moreny

Morena začína svoju smrtiacu vládu so zimným slnovratom, zhruba 21. decembra. Počas jej obdobia na zamrznutých poliach nič nerastie. Morena je dcérou Lady, bohyne zdravia a plodnosti, a Svaroga, boha nebeského ohňa.

Aby sa ľudia zbavili temného vplyvu Moreny, utopia na Smrtnú nedeľu v miestnej rieke alebo potoku jej podobizeň. V miestach, kde nie je vhodný potok, ľudia podobizeň pália.

Dievčatá v tento deň, za spevu ľudových piesní a so zelenými vetvičkami v rukách, kráčajú s Morenou na miesto jej odloženia. Morena býva tiež zhadzovaná z vysokej skaly alebo mosta.

Traduje sa, že pohľad na Morenu, ktorá je už vo vode, môže viesť k vzniku epidémie, k zlej úrode, alebo veľkému nešťastiu toho, kto sa pozerá. Zlým znamením tiež je, keď niektoré z dievčat počas obradu, alebo po ňom, zakopne.

A ako Morena vyzerá? Podobná býva vyrobená zo slamy a je zabalená do hrubého bieleho plátna s náhrdelníkom z vaječných škrupín. Podľa miestnych tradícií sa môže meniť od mladej nevesty až po starú babu. Jej odev môže pripomínať svadobné šaty, ale aj tradičný kroj.

Rovnako, ako pri mnohých iných ľudových zvykoch s pohanskými koreňmi, sa tradície v jednotlivých krajinách značne líšia, a to vrátane názvu smrtky. 

  • čeština, chorvátčina, srbčina, slovinčina: Morana, Smrtka
  • poľština: Marzanna
  • slovenčina: Morena
  • ruština: Marena
  • ukrajinčina: Mara

História

Podľa mnohých prameňov ľudia Morenu vynášali druhú nedeľu pred Veľkou nocou. Iné pramene ju umiestňujú na jarnú rovnodennosť. Pôvodným dátumom bola pravdepodobne rovnodennosť, pretože so zmenou ročných období a polohy Slnka sú spojené aj ďalšie pohanské tradície, napríklad Hromnice a Dušičky. 

Pohanské rituály sa však často prepájali s kresťanskými, takže k spojeniu Moreny s predveľkonočným obdobím pôstu pravdepodobne došlo až potom, čo sa ujalo kresťanstvo.

Pozrite si všetky tradičné veľkonočné pranostiky na jednom mieste.

Smrtná nedeľa je piatou pôstnou nedeľou, ktorá pripomína blížiaci sa koniec pôstu a oslavuje koniec jari. V tento deň sa môžete pripojiť k niektorému zo sprievodov vo vašom okolí a vyniesť z dediny podobizeň Moreny, ktorá predstavuje neúrodu, chorobu a nešťastie.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.