Prečo sa oslavuje popolcová streda a aké sa dodržiavajú v tento deň tradície?

Prečo názov Popolcová streda? 

Čo tento deň pripomína a s akými tradíciami a zvykmi sa môžete stretnúť?

Máme pre vás tie najzaujímavejšie informácie o dni, ktorý začína pôst, vrátane jeho zaujímavej histórie. 

Všetko o Popolcovej strede

Popolcová streda je prvým dňom 40-dňového pôstu pred Veľkou nocou a tradície a zvyky, spojené s týmto dňom, začali vznikať už medzi 6. a 7. storočím. Ide teda o deň, ktorý si ľudia pripomínajú už veľmi dlho.

Ak ste doteraz nepatrili k tým, ktorí sa o Popolcovej strede začali postiť, nevadí. Každý môže začať, a to v ktoromkoľvek veku. Čítajte ďalej, pretože sa dozviete o zaujímavostiach, ktoré môžu zmeniť váš pohľad na dôležitosť tohto dňa.

Streda otvárajúca pôst pripomína zážitky Ježiša Krista v dňoch, ktoré predchádzali jeho ukrižovaniu. V tento deň máte jedinečnú príležitosť zastaviť sa, vykročiť zo svojho bežného života, ktorý žijete často automaticky a nájsť si čas na sebareflexiu.

Opýtajte sa sami seba:

  • Žijete život, ktorý ste si vysnívali?
  • Ste dobrými rodičmi, deťmi, súrodencami, priateľmi, partnermi?
  • Konate dobro, snažíte sa pomáhať ostatným alebo bývate skôr sebeckí a na druhých príliš nemyslíte?

To sú len niektoré otázky, ktoré si na popolcovú stredu môžete položiť. Sú to len niektoré z otázok, ktoré vás môžu prinútiť zmeniť svoj život k lepšiemu. A práve o tom Popolcová streda je.

Tento deň je skvelou príležitosťou, ako viesť konverzáciu sami so sebou, je to skvelý deň na zamyslenie sa nad svojou vierou a na diskutovanie o živote s blízkymi, aj keď je toto obdobie skôr o izolácii a rozjímaní v tichu.

Čo znamená krížik z popola na čelách kresťanov?

Kresťanom maľujú kňazi na čelo čierny kríž z popola, ktorý predstavuje pokánie, smrť a označuje pôstny čas ako čas na uznanie ľudských chýb a pokánie za hriechy.

Odkiaľ popol pochádza? Obvykle vzniká spálením paliem z predchádzajúceho roka pri slávení Kvetnej nedele, posledná pôstna nedeľa, ktorá vedie k Svätému týždňu. Palmami sú zdobené kostoly a vetvy paliem držia v rukách aj kresťania, ktorí nimi mávajú, za sprievodu spevu, v znamení osláv, ktoré pripomínajú Ježišovu cestu do Jeruzalema.

A prečo sa vlastne používa popol? Ide totiž o sypkú látku, ktorá neodmysliteľne patrí k pochovávaniu, trúchleniu ak introspekcii, ktorá tieto chvíle sprevádza. Tým, že si ľudia namaľujú na čelo čierny krížik, dávajú najavo, že sú spojení s Bohom a s rituálmi a tradíciami, ktoré k Popolcovej strede patria.

Pridáva sa do neho aj trocha olivového alebo posväteného oleja, vďaka ktorému sa z neho stane pasta, ktorá lepšie drží na čele veriaceho.

Pálenie paliem pre získanie popola na Popolcovú stredu počas Kvetnej nedele.
zdroj: liturgicalartsjournal.com

Na kedy vychádza Popolcová streda?

DeňDátumRok
Streda14. februára2024
Streda5. marca2025
Streda18. februára2026
Streda10. februára2027
Streda1. marca2028
Streda14. februára2029

Zvyky a tradície

Pomáha sa chudobným

Nielen na Popolcovú stredu, ale počas celého pôstu, patrí k tradíciám dávania almužny chudobným. Namiesto toho, aby ľudia míňali peniaze počas pôstu, zhromažďujú finančné prostriedky, aby tak pomohli tým, ktorí to potrebujú. 

Neje sa

Niektorí kresťania sa v tento deň zdržujú konzumácie mäsa a pitia. Nasledujúce dni pôstu nemusia byť u niektorých také prísne a mnohí z veriacich sa postia len raz týždenne, a to obvykle v piatok. Kňazi tvrdia, že nezáleží na tom, ako dlho a akým spôsobom sa človek postí – rozhodnutie je na každom z vás, pretože Boh vás miluje všetkých stále rovnako.

Modlí sa

Postná Popolcová streda je, okrem iného, ​​dňom modlitieb. Veriacim, ktorí navštívia v tento deň kostol, sa na čelo maže popol, väčšinou v tvare krížika, ktorý predstavuje smrť a pokánie za hriechy. Pri tomto akte kňaz môže predniesť vetu: „Pamätaj, že si prach a v prach sa obrátiš.“

Dievča, na ktorého čelo kňaz maľuje krížik popolom na Popolcovu stredu.
zdroj: catholicsun.org

Zavádzajú sa nové návyky

Počas pôstnej doby sa niektorí kresťania môžu rozhodnúť zdržať nadávok, alkoholu, kofeínu, čokolády alebo napríklad sociálnych sietí. Iní sa zase môžu rozhodnúť zlepšiť tým, že do svojho života zavedú cvičenie, meditáciu, dobrovoľníctvo alebo každodenné modlenie.

Pranostiky na Popolcovú stredu

Rovnako, ako sú s Veľkou nocou spojené tradičné veľkonočné pranostiky, aj k Popolcovej strede sa viaže niekoľko pranostik, ktoré hovoria predovšetkým o počasí a úrode.

  • Na Popolcovú stredu fúka vietor svieži, úrodný rok nato beží.
  • Aké je počasie o Popolcovej strede, také sa drží celý rok. 
  • Popolcová streda, kto nemá kožúšok, premrzne až beda. 
  • Ak bude v Strede popolcovej vietor alebo víchor, potom celý pôst veterný bude.

História

Popolcovou stredou začína 40-dňové pôstne obdobie, kedy si kresťania pripomínajú, že Ježiš strávil 40 dní na púšti, kde sa postil a odolával pokušeniam. Pred týmto dňom, na fašiangový utorok a fašiangový pondelok, ľudia hodujú a užívajú si pôžitkárstvo, a to práve preto, že ich čaká dlhá pôstna doba. 

V ranej kresťanskej cirkvi sa dĺžka pôstnej doby menila a nakoniec začínala 6 týždňov (42 dní) pred Veľkou nocou. To poskytovalo iba 36 dní pôstu, ktoré nezahŕňali nedeľu. V 7. storočí boli pred prvú pôstnu nedeľu pridané 4 dni, aby bolo stanovené 40 pôstnych dní, a to podľa vzoru postu Ježiša Krista na púšti.

V Ríme bolo zvykom, že kajúcnici a ťažkí hriešnici začínali obdobie verejného pokánia v prvý deň pôstu ako prípravu na obnovenie sviatosti Eucharistie. Posypávali sa popolom, obliekali sa do žíní a museli zostať v odlúčení, kým sa na Veľkú noc nezmierili s kresťanským spoločenstvom. Toto sa prestalo praktizovať medzi 8. a 10. storočím.

Pozor! Ľudia si často tento deň zamieňajú za Škaredú stredu, ktorá je štvrtým dňom Svätého týždňa.

Každý deň sme vystavovaní mnohým pokušeniam, ktorým musíme čeliť, a nie vždy sa nám to podarí. O Popolcovej strede máte jedinečnú príležitosť, zamyslieť sa nad tým, ako sa môžete polepšiť.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.