Kde inde osláviť Veľkú noc ako v krajine, kde sa to ľudovo povedané „všetko stalo“.
Centrom všetkých osláv je najmä mesto Jeruzalem.
Ako kresťanské sviatky ovplyvňuje všadeprítomný judaizmus?
Kde sa konajú najpôsobivejšie oslavy?
Spoznajte spoločne s nami, ako vyzerá Veľká noc v Izraeli.
História Veľkej noci v Izraeli
Pre túto malú krajinu ležiacu na východnom pobreží Stredozemného mora sa často používa označenie Svätá krajina. Územie Izraela je totiž považované za kolísku hneď troch veľkých svetových náboženstiev – judaizmu, kresťanstva a islamu.
Aj keď dnešné obyvateľstvo tvoria prevažne Židia, silnú tradíciu tu majú aj kresťanské sviatky, počas ktorých do krajiny mieri tiež veľké množstvo turistov. Veľká noc v Izraeli je veľmi silným a pôsobivým zážitkom.
Jeruzalem má v kresťanskej tradícii nesmierny význam ako mesto, kde sa odohrali kľúčové udalosti pašijového týždňa, vrátane ukrižovania a zmŕtvychvstania. V priebehu storočí sa Jeruzalem stal hlavným pútnickým cieľom kresťanov po celom svete, najmä v období Veľkej noci.
Na rovnaké obdobie navyše pripadá židovský sviatok Pesach, ktorý pripomína vyvedenie izraelského ľudu Mojžišom z egyptského otroctva. Veľká noc a Pesach sú tak jedinečným obdobím, kedy sa obe viery stretávajú, centrum osláv sa nachádza v meste Jeruzalem.
Veľká noc je oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Poznajte bližšie, ako vyzerali jeho posledné dni a hodiny prostredníctvom nášho článku o Ježišovom vzkriesení.
Izraelské veľkonočné tradície, zvyky a symboly
Pravoslávni a katolícki kresťania si na území dnešného Izraela pripomínajú Ježišovo ukrižovanie, pochovanie a vzkriesenie údajne už od 4. storočia. Ústredným bodom týchto sviatkov sú oslavy v Jeruzaleme, ktorý je pri tejto príležitosti bohato vyzdobený.
Kvetná nedeľa
Na Kvetnú nedeľu mnoho kresťanských pútnikov vystupuje na Olivovú horu, aby si tým pripomenuli Ježišov slávny vjazd do Jeruzalema. Sprievod obvykle smeruje z vrcholu dole ku Chrámu Všetkých národov v Getsemanskej záhrade, pokračuje ku kostolu svätej Anny a Levej bráne a následne po Via Dolorosa čiže Ceste bolesti.
Zelený štvrtok
Tento deň je jednak posledným dňom pred Ježišovým ukrižovaním a jednak dňom jeho poslednej večere s dvanástimi učeníkmi. Táto večera sa odohrala vo Večeradle na hore Sion, kam sa na Zelený štvrtok konajú púte.
Veľký piatok
Ulice jeruzalemského Starého mesta sú v tento deň plné pútnikov a veriacich, ktorí absolvujú rovnakú cestu ako Ježiš po Via Dolorosa. Na ceste sa nachádza štrnásť zastavení a v ich blízkosti je tiež mnoho kaplniek a malých kostolíkov. Jeruzalemská krížová cesta potom končí v Chráme Božieho hrobu.

Biela sobota
V tento deň sa kresťania zhromažďujú pri Chráme Božieho hrobu, aby boli svedkami takzvaného obradu svätého ohňa, ktorý je jedinečnou a dlhoročnou tradíciou spojenou s Veľkou nocou v Jeruzaleme. Svätý oheň sa objaví, keď jeruzalemský patriarcha vstúpi do malej stavby postavenej nad Kristovým hrobom.
Vstúpi dovnútra, zavrie dvere a pri jeho modlitbe sa zázračne zapália dve veľké sviece. Keď vychádza z hrobky, zapaľuje svojimi sviecami sviece pútnikov, ktorí zase zapaľujú sviece ďalších pútnikov. Ako tento rituál vyzerá, si môžete pozrieť prostredníctvom nasledujúceho videa.
Veľkonočná nedeľa
Vrcholom tohto dňa je veľkonočná omša v kostole Božieho hrobu, ktorá začína v nedeľu o 10. hodine dopoludnia. Pre protestantských kresťanov je dôležitá tiež bohoslužba pri východe slnka pri Záhradnom hrobe.
Podobne ako v iných kresťanských komunitách sa aj v Izraeli dodržiava tradícia zdobenia a výmeny veľkonočných vajíčok. Farebné a zdobené vajíčka symbolizujú nový život a Ježišovo vzkriesenie.
Objevte podobné tipy
Aká je izraelské Veľká noc?
Veľká noc je významným obdobím pre púte do Jeruzalema. Kresťania z celého sveta prichádzajú navštíviť sväté miesta, ako je chrám Božieho hrobu. Počas Svätého týždňa je po celej krajine v kresťanských komunitách bežná tiež procesia, ktorá je rekonštrukciou Ježišovej krížovej cesty.
Veľkonočné sviatky v Izraeli sa vyznačujú jedinečnými a rozmanitými oslavami, ktoré sa líšia od zvykov v iných častiach sveta. Veľkonočné oslavy, ktoré sa často zhodujú so židovským sviatkom Pesach, a súvisia aj so špeciálnym jedlom, ktoré sa v rade rodín konzumuje.
Keďže sú zjednodušene povedané počas Pesachu zakázané kysnuté a kvasené potraviny a nápoje, je typickou potravinou tohto obdobia krehký nekvasený chlieb zvaný maces.
Pri slávnostnej večeri sa podáva takzvaný sederový tanier, ktorý obsahuje šesť symbolických potravín. Horké byliny, napríklad chren, ktoré symbolizujú utrpenie a útlak židovského národa v starom Egypte.
Sladká nátierka z ovocia a orechov symbolizuje maltu, ktorou židovskí otroci stavali egyptské sklady. Pečená jahňacia kosť symbolizuje pesachovú obeť a vajcia varené natvrdo kontinuitu života.

Čo sa je v Izraeli na Veľkú noc?
Aj Izraelci, ktorí nie sú židovského vyznania, pripravujú počas veľkonočných sviatkov špeciálne pokrmy. Tradíciou je najmä jahňacie mäso, ktoré symbolizuje obetného baránka Božieho. Často sa pečie alebo griluje a podáva sa s rôznymi koreniami a prílohami.
Z mletého jahňacieho, prípadne hovädzieho mäsa, spoločne s bulgurom a korením sa tvarujú guličky či placky, ktoré sa následne smažia a výsledkom je pokrm zvaný kibbeh.
Izraelské veľkonočné pokrmy môžu byť doplnené o humus, tahini a ďalšie špeciálne dipy a nátierky, ktoré sú všeobecne typické pre blízkovýchodnú kuchyňu.
Maqluba, čo v arabčine znamená „hore nohami“, je pokrm pripravovaný z mäsa, ryže a zeleniny. Jednotlivé ingrediencie sa na seba počas prípravy vrstvia a pri podávaní sa obracajú na tanieri hore nohami. Maqluba je obľúbeným jedlom počas veľkonočných sviatkov predovšetkým v arabských komunitách.
Počas veľkonočných osláv sa podávajú rôzne sladkosti, medzi ktoré patria koláče a sušienky, často ochutené prísadami, ako sú orechy, med a korenie.
Iným slávnym židovským sviatkom je Chanuka. Zoznámte sa s tým, ako sa oslavuje Chanuka a ako súvisí s Vianocami?
Aké miesta v Izraeli na Veľkú noc navštíviť?
Osláviť Svätý týždeň vo Svätej zemi je pre mnoho kresťanov splneným snom. Každý rok sem v tomto období merajú cestu tisíce ľudí, aby sa vydali po stopách Ježiša a jeho posledných okamihov. Ak sa rozhodnete stráviť Veľkú noc v Izraeli, počítajte s tým, že na väčšine miest bude pomerne rušno.
- Jeruzalem – chrám Božieho hrobu v jeruzalemskom Starom Meste je jedným z najposvätnejších miest kresťanstva. Počas Veľkej noci sa kostol stáva stredobodom záujmu pútnikov a návštevníkov, konajú sa tu zvláštne bohoslužby a obrady. Getsemanská záhrada, ktorá sa nachádza na úpätí Olivovej hory, je tiež spájaná s biblickými udalosťami Kristovho utrpenia. Olivová hora ponúka nádherný panoramatický výhľad na Jeruzalem.
- Nazaret – toto mesto má v srdciach kresťanov zvláštne miesto. Práve tu oznámil archanjel Gabriel Márii, že porodí Ježiša. V Nazarete sa nachádza niekoľko kostolov, z ktorých každý oslavuje Veľkú noc svojím vlastným štýlom. Najnavštevovanejšou pamiatkou je bezpochyby bazilika Zvestovania.
- Jaffa – v tomto starobylom meste ležiacom južne od Tel Avivu sa po celý Svätý týždeň koná množstvo podujatí. Jednou z pamiatok, ktorá stojí za návštevu, je barokový kostol svätého Petra, ktorý bol po svojom zničení Turkami znovupostavený na konci 19. storočia. Na stenách kostola sú maľby znázorňujúce štrnásť zastavení na krížovej ceste. Toto starobylé mesto ponúka kombináciu histórie, kultúry a prímorského kúzla.
- Betlehem – mesto, ktoré sa dnes nachádza na území Palestíny, je miestom, kde sa narodil Ježiš. Na Veľkonočnú nedeľu sa vo všetkých betlehemských kostoloch, vrátane Chrámu narodenia Pána a kostola svätej Kataríny, konajú bohoslužby za východu slnka.