Čo a kedy je Boží hod veľkonočný? Zvyky a tradície

Veľkonočná nedeľa je pre kresťanov dňom veľkých osláv.

Dávate si záležať na slávnostnom nedeľnom obede alebo sa sústredíte až na Veľkonočný pondelok?

Podobne ako všetky dni Svätého týždňa je aj nedeľa plná zvykov a povier.

Viete, že by ste v tento deň nemali upratovať?

A komu by dievčatá mali dávať posvätené mazance?

Objavte to spoločne s nami.

Čo je Boží hod veľkonočný?

Boží hod veľkonočný alebo tiež Hod boží veľkonočný či Veľkonočná nedeľa je prvým dňom nasledujúcim po konci Svätého týždňa a posledným dňom veľkonočného tridua.

V tento deň sa oslavuje Vzkriesenie alebo Zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, nie je tak prekvapením, že sa nesie v duchu veľkých osláv a radosti. Veriaci tento deň nazývajú tiež Slávnosť Zmŕtvychvstania Pána.

Zaujímajú vás podrobnosti o tom, ako to bolo sa vzkriesením Ježiša Krista? Máme pre vás prehľadný článok!

Kedy sa oslavuje Veľkonočná nedeľa?

Boží veľkonočný hod vždy pripadá na prvú nedeľu po prvom jarnom splne a je to práve tento deň, od ktorého sa potom odvíjajú dáta ostatných dní veľkonočného týždňa. O deň neskôr nasleduje Veľkonočný pondelok.

RokDátum
Veľkonočná nedeľa 202520.4.2025
Veľkonočná nedeľa 20265.4.2026
Veľkonočná nedeľa 202728.3.2027
Veľkonočná nedeľa 202816.4.2028
Veľkonočná nedeľa 20291.4.2029
Veľkonočná nedeľa 203021.4.2030
Veľkonočná nedeľa 203113.4.2031
Veľkonočná nedeľa 203228.3.2032
Veľkonočná nedeľa 203317.4.2033

História

Po tom, čo bol Ježiš Kristus ukrižovaný a položený do hrobu, prišiel veľký zvrat. Keď prišla Mária z Magdaly (Maria Magdaléna) k jeho hrobu skoro ráno zo soboty na nedeľu, uvidela len odvalený kameň z vchodu do hrobky a biele plátna, do ktorých bol Ježiš zavinutý.

Myslela si, že niekto telo z hrobu odniesol a bežala to povedať Ježišovým učeníkom – Jánovi a Petrovi. Tí sa šli presvedčiť na vlastné oči, potom si spomenuli na to, čo im Ježiš pred svojou smrťou povedal.

Uviedol, že vstane z mŕtvych, a tak sa aj podľa náboženského výkladu stalo. Neskôr sa zjavil Márii, ktorá si stále myslela, že telo niekto vzal. Mária tak bola svedkom toho, že Ježiš bol vzkriesený. Neskôr sa ukázal aj svojim apoštolom.

Pre kresťanov je Ježišovo vzkriesenie základom viery. Pretože sa vzkriesenie odohralo v nedeľu, prví kresťania čoskoro prijali nedeľu ako deň v týždni, keď sa schádzali k spoločným modlitbám a uctievaniu Boha. Trvalo však oveľa dlhšie, než sa Veľkonočná nedeľa stala každoročným dňom osláv Ježišovho vzkriesenia.

Prázdny hrob Ježiša Krista.
zdroj: answersingenesis.org

Zvyky a tradície

V kostoloch sa na rozdiel od Bielej soboty oslavuje svätá omša. Pripomína sa vzkriesenie, výhra života nad smrťou a to, že smrťou život nekončí. V kostoloch horí paškál alebo veľkonočná svieca, ktorá bola zapálená o nočnej vigílii.

Bolo zvykom, že ľudia chodili na omše v novom, sviatočnom oblečení, aby tak privítali onen nový život, ktorý symbolizuje Kristovo vzkriesenie.

V minulosti nosili ľudia do kostola baránky a mazance, ktoré si nechávajú posvätiť. Prinášajú sa aj obradné koláče alebo košíky s mäsovými pokrmami, ktoré sa už po skončení pôstu môžu jesť. V niektorých regiónoch sa svätili aj veľkonočné vajíčka.

Ďalším zvykom bolo sa v tento deň baviť, organizovali sa rôzne tanečné zábavy, spievalo sa a hodovalo. Obvyklé bolo tiež svojich blízkych obdarovať niečím novým, ľudia sa veľmi navštevovali. V neposlednom rade si ľudia na oslavu Kristovho vzkriesenia obliekali nové a sviatočné oblečenie.

V niektorých krajoch sa jazdili veľkonočné jazdy na koňoch, aby sa požehnali polia.

Veľkonočná jazda na koňoch.
zdroj: equichannel.cz

Povery na Boží hod veľkonočný

Ak patríte k tým, ktorí poverám veria, potom vás určite poteší, že gazdinky nemali v tento deň upratovať – ​​zametať, prať, umývať riady, upratovať chlievy a tak ďalej.

Mazance svojím tvarom pripomínajú chlieb ako dar boží, a tak je zvykom „lámanie chleba“, ktoré predstavuje Kristovo telo.

V súvislosti s posvätenými mazancami sa hovorilo, že „ak dáte kus mazanca, dostanete mládenca“. Dievčatá preto venovali kus mazanca chlapcom, ktorí sa im páčili. Každý bochník by na sebe mal mať správne krížik.

Tiež sa hovorí, že kto na Boží hod zje kus veľkonočného baránka, vždy nájde cestu domov, ak sa niekedy stratí v lesoch.

Inšpirujte a našimi receptami na veľkonočný mazanec. Máme hneď niekoľko chutných variant!

Tradičné pokrmy

Čo sa na Boží hod jedlo? K sladkým pochúťkam patrili predovšetkým posvätené mazance a baránkovia. Ako hlavný chod sa podávalo najčastejšie pečené jahňacie mäso, variantom mohlo byť mäso teľacie alebo kozľačie. Obľúbená bola aj dusená šunka alebo klobásky.

Tradovalo sa, že na slávnostnom veľkonočnom stole by nikdy nemal chýbať baránok. Ak nie v podobe ovčieho mäsa, tak aspoň ako sladký múčnik.

Veľkonočný baránok s vajíčkami.
zdroj: cooklikeczechs.com

Boží veľkonočný hod vo svete

Mnoho z nás má nedeľu spojenú tiež s každoročným požehnaním Urbi et orbi, ktoré pápež udeľuje z lodžie baziliky svätého Petra vo Vatikáne. Aké ďalšie zaujímavé tradície sa v niektorých krajinách na Boží hod konajú?

Veľká Británia

Veľkonočná nedeľa je v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska pre všetky deti v znamení Easter Egg Hunt čiže lovu veľkonočných vajíčok v parkoch a záhradách. Podobná tradícia sa dodržiava vo väčšine anglosaských krajín.

Vedeli ste, že tradícia hľadania veľkonočných vajíčok ukrytých na záhrade pochádza z Nemecka? objavte, čo ďalej je typické pre nemeckú Veľkú noc.

Portugalsko

Portugalci dodržiavajú dve tradície, ktoré zaujímavým spôsobom spájajú Kvetnú nedeľu a Boží hod veľkonočný. Zatiaľ čo na Kvetnú nedeľu dávajú darčeky alebo kvietky krstňatá svojim krstným rodičom, o týždeň neskôr krstní rodičia svoje krstné deti obdarúvajú čokoládovými vajíčkami alebo mandľami.

Estónsko

V Pobaltí je nedeľa spojená s veľkonočným hojdaním na veľkých drevených hojdačkách, ktoré v predošlých dňoch mladí muži na dedinách stavajú. Dievčatá ich za to obdarujú veľkonočnými vajíčkami a potom sa spoločne hojdajú.

Veľkonočná hojdačka v estónsku.
zdroj: virily.com