Ako sa oslavuje Veľká noc v rôznych štátoch Európy
Veľká noc patrí spoločne s Vianocami k najvýznamnejším kresťanským sviatkom. Každá krajina ich ale oslavuje a uctieva trochu odlišne, Veľká noc v Európe tak má mnoho rôznych tvárí.
Zatiaľ čo v niektorých štátoch sú ich dôležitou súčasťou tiež ľudové zvyky a tradície spojené s príchodom jari, v iných krajinách majú predovšetkým náboženský charakter. Objavte, ako rozmanito sa oslavuje Veľká noc na našom kontinente!
Kde všade sa maľujú veľkonočné vajíčka? Aké sú tradičné veľkonočné pokrmy? Bez čoho sa Veľká noc v danej krajine nezaobíde? Máme pre vás kompletné informácie o tom, ako vyzerajú veľkonočné sviatky u našich susedov aj v ďalších európskych štátoch. Možno sa niečím inšpirujete!
Iný kraj, iný mrav
Základný význam Veľkej noci, teda oslava zmŕtvychvstania Ježiša Krista, je vo všetkých krajinách rovnaký. Okrem toho je ale veľkonočné obdobie v niektorých krajinách veľmi silne spojené s vítaním jari.
Slovenské veľkonočné tradície sú samozrejme najbližšie tým u našich susedov alebo v ostatných slovanských krajinách. Vplyv na dátum Veľkej noci nemá len prvý spln po jarnej rovnodennosti, ale tiež to, či v danej krajine prevažuje kresťanstvo katolícke alebo pravoslávne. Veľká noc v Grécku sa tak svojím dátumom nezhoduje s veľkonočnými sviatkami v Španielsku. Zistite, čím ďalším sa od seba Veľká noc v Európe môže líšiť.
Veľkonočné vajíčka
Symbol, ktorý sa nám v súvislosti s veľkonočnými sviatkami pravdepodobne vybaví ako prvý. Pokiaľ sa na vajíčko pozrieme z náboženského hľadiska, býva prezentované ako symbol Ježišovho zmŕtvychvstania, hrob, v ktorom sa ukrýva život. V ľudových tradíciách vajcia odnepamäti symbolizuje plodnosť a nový život.
Zdobenie veľkonočných vajíčok má dlhú tradíciu nielen u nás, je typické aj pre Veľkú noc v Rumunsku. Slávne sú najmä vajíčka pochádzajúce z regiónu Bukovina, ktoré sú zdobené korálkami. Pre srbskú Veľkú noc sú charakteristické predovšetkým červené veľkonočné vajíčka, ktoré symbolizujú Ježišovu krv. Ďalším obľúbeným spôsobom zdobenia vajíčok je horúci vosk, s ktorým sa stretávame napríklad na Veľkú noc v Poľsku.
Iné krajiny dávajú pred slepačími vajíčkami prednosť tým čokoládovým. Pre Veľkú noc v Taliansku sú typické predovšetkým veľké čokoládové vajcia s prekvapením vo vnútri, nórska Veľká noc charakterizujú okrem čokoládových vajíčok tiež veľké papierové vajcia, v ktorých sa ukrývajú rozmanité sladkosti.
Tradičné veľkonočné pokrmy
Zatiaľ čo slovenská Veľká noc sa nezaobíde bez mazanca a baránka, Veľká noc vo Fínsku sa nezaobíde bez dezertu známeho ako mämmi, Taliani pečú colombu v tvare holubice a ukrajinskú Veľkú noc charakterizuje múčnik paska.
Ako hlavný pokrm vládne vo všetkých európskych krajinách samozrejme jahňacia pečienka. Veľkonočné sviatky v Belgicku ale charakterizuje tiež stoemp čiže zmes šťuchaných zemiakov a ďalšej zeleniny.
Veľkonočné tradície a zvyky
Myslíte si, že polievanie vodou je typicky slovenským veľkonočným zvykom? Nie je to tak úplne pravda, s jeho obdobou sa stretneme aj pri poľskej Veľkej noci. Naopak Veľká noc v Lotyšsku sa nezaobíde bez hojdania a pre veľkonočné sviatky v Dánsku je typická tvorba papierových vystrihovačiek gækkebreve.
V ďalších krajinách sa môžete stretnúť s prezliekaním za veľkonočné čarodejnice alebo čítaním detektívok. Veľká noc v Nemecku zdobí v mestách studne, podobne ako vo Švajčiarsku.
Vydajte sa spoločne s nami na návštevu európskych krajín a zoznámte sa s ich veľkonočnými symbolmi a tradíciami!