Iný kraj, iný mrav

Základný význam Veľkej noci, teda oslava zmŕtvychvstania Ježiša Krista, je vo všetkých krajinách rovnaký. Okrem toho je ale veľkonočné obdobie v niektorých krajinách veľmi silne spojené s vítaním jari.

Slovenské veľkonočné tradície sú samozrejme najbližšie tým u našich susedov alebo v ostatných slovanských krajinách. Vplyv na dátum Veľkej noci nemá len prvý spln po jarnej rovnodennosti, ale tiež to, či v danej krajine prevažuje kresťanstvo katolícke alebo pravoslávne. Veľká noc v Grécku sa tak svojím dátumom nezhoduje s veľkonočnými sviatkami v Španielsku. Zistite, čím ďalším sa od seba Veľká noc v Európe môže líšiť.

Veľkonočné vajíčka

Symbol, ktorý sa nám v súvislosti s veľkonočnými sviatkami pravdepodobne vybaví ako prvý. Pokiaľ sa na vajíčko pozrieme z náboženského hľadiska, býva prezentované ako symbol Ježišovho zmŕtvychvstania, hrob, v ktorom sa ukrýva život. V ľudových tradíciách vajcia odnepamäti symbolizuje plodnosť a nový život.

Zdobenie veľkonočných vajíčok má dlhú tradíciu nielen u nás, je typické aj pre Veľkú noc v Rumunsku. Slávne sú najmä vajíčka pochádzajúce z regiónu Bukovina, ktoré sú zdobené korálkami. Pre srbskú Veľkú noc sú charakteristické predovšetkým červené veľkonočné vajíčka, ktoré symbolizujú Ježišovu krv. Ďalším obľúbeným spôsobom zdobenia vajíčok je horúci vosk, s ktorým sa stretávame napríklad na Veľkú noc v Poľsku.

Iné krajiny dávajú pred slepačími vajíčkami prednosť tým čokoládovým. Pre Veľkú noc v Taliansku sú typické predovšetkým veľké čokoládové vajcia s prekvapením vo vnútri, nórska Veľká noc charakterizujú okrem čokoládových vajíčok tiež veľké papierové vajcia, v ktorých sa ukrývajú rozmanité sladkosti.

Tradičné veľkonočné pokrmy

Zatiaľ čo slovenská Veľká noc sa nezaobíde bez mazanca a baránka, Veľká noc vo Fínsku sa nezaobíde bez dezertu známeho ako mämmi, Taliani pečú colombu v tvare holubice a ukrajinskú Veľkú noc charakterizuje múčnik paska.

Ako hlavný pokrm vládne vo všetkých európskych krajinách samozrejme jahňacia pečienka. Veľkonočné sviatky v Belgicku ale charakterizuje tiež stoemp čiže zmes šťuchaných zemiakov a ďalšej zeleniny.

Veľkonočné tradície a zvyky

Myslíte si, že polievanie vodou je typicky slovenským veľkonočným zvykom? Nie je to tak úplne pravda, s jeho obdobou sa stretneme aj pri poľskej Veľkej noci. Naopak Veľká noc v Lotyšsku sa nezaobíde bez hojdania a pre veľkonočné sviatky v Dánsku je typická tvorba papierových vystrihovačiek gækkebreve.  

V ďalších krajinách sa môžete stretnúť s prezliekaním za veľkonočné čarodejnice alebo čítaním detektívok. Veľká noc v Nemecku zdobí v mestách studne, podobne ako vo Švajčiarsku.

Vydajte sa spoločne s nami na návštevu európskych krajín a zoznámte sa s ich veľkonočnými symbolmi a tradíciami!