Čo a kedy je na Veľkú noc Šedivý utorok? Zvyky a tradície

Šedivý utorok je tretím dňom Svätého týždňa.

Kým v kostoloch je pokoj, v domácnostiach je to naopak.

Čo by ste podľa tradície mali doma robiť?

Gazdinky by si mali pripraviť hlavne metly.

Zoznámte sa s dňom, ktorý je pre mnohých z nás synonymom veľkého jarného upratovania.

Čo je Šedivé alebo Žlté utorok?

Tento deň, ktorý nasleduje po Modrom pondelku a predchádza Škaredej strede, je z hľadiska náboženského významu menej významný, pretože podľa Biblie nedošlo k takým významným udalostiam ako v dňoch nasledujúcich, avšak z hľadiska svetského tento deň svoj nezastupiteľný význam má.

Čomu vďačí utorok pred Veľkou nocou za svoje nevšedné meno? Činnosti, ktorá sa v tento deň robila – teda upratovania. V tento deň by gazdinky mali vziať do rúk metly a zo všetkých rohov a zákutí v dome či byte by mali vymiesť prach a pavučiny.

Iný názov znie Žltý utorok, pretože po odstránení prachu a pavučín sa do našich domovov môže opäť dostať slniečko. Existujú ale aj názory, že farba, ktorá sa v súvislosti s týmto dňom použije, odkazuje na počasie. Pokiaľ je jasno a svieti slniečko, je utorok žltý, ak je naopak zamračené alebo prší, je šedivý.

Modrý pondelok, Šedivé utorok, Zelený štvrtok či Biela sobota. Odhaľte, prečo sú dni Svätého týždňa pomenované podľa farieb?

Kedy sa oslavuje Šedivé utorok?

Rovnako ako ďalšie dni Svätého týždňa, aj Žltý utorok má premenlivý dátum. Na kedy vychádza v nasledujúcich rokoch?

RokDátum
Šedivý utorok 202426.3.2024
Šedivý utorok 202515.4.2025
Šedivý utorok 202631.3.2026
Šedivý utorok 202723.3.2027
Šedivý utorok 202811.4.2028
Šedivý utorok 202927.3.2029
Šedivý utorok 203016.4.2030
Šedivý utorok 20318.4.2031
Šedivý utorok 203223.3.2032
Šedivý utorok 203312.4.2033

História

Po Kvetnej nedeľu Ježiš odišiel do Betánie a v utorok sa opäť vracal Jeruzalema, aby neskôr pokračoval na Olivovú horu. Pri návrate do Jeruzalema Ježiš a jeho učeníci míňal figovník, ktorý v pondelok cestou do Betánie preklial a on uschol.

Ježiš túto príležitosť využil na to, aby svojich učeníkov poučil o tom, že s vierou budú mať moc preklínať alebo žehnať svetu okolo seba, rovnako ako to urobil on.

V tento deň Ježiš rozprával aj podobenstvo o strážcoch vinice, ktorí nerešpektovali požiadavky majiteľa vinice a nakoniec zabili jeho syna. Náboženskí vodcovia – farizeji a saduceové podobenstvo nahnevalo, lebo poznali, že bolo namierené proti nim. Preto sa následne spojili a začali intrigovať, aby Ježiša zatkli.

Ježiš káže svojim učeníkom.
zdroj: aleteia.org

Zvyky a tradície

Ako sme už uviedli vyššie, tento deň bol predovšetkým v znamení upratovania. Veľa z nás má dodnes predveľkonočné obdobie spojené s veľkým jarným upratovaním.

Šedivá farba symbolizovala prach, ktorého sa gazdinky pomocou metiel zbavovali a následne ho z domu odnášali a podľa povier vysypávali za križovatkou.

Okrem zametania a utierania prachu sa v tento deň tiež umývali okná a podlahy, vyhadzovali sa staré a nepotrebné veci. V niektorých domácnostiach sa dokonca maľovalo – bielili sa steny.

V neposlednom rade naši predkovia verili tiež na rôzne nadprirodzené sily a domácich škriatkov, ktorým sa po upratovaní dávalo v tento deň mlieko.

Mladá žena zametá podlahu.
zdroj: dustyoldthing.com

Premýšľate, kam na Veľkú noc vyraziť? Máme pre vás skvelé tipy na veľkonočné výlety!

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.