Veľkonočné sviatky majú v srdciach Filipíncov zvláštne miesto.
Miestna tradícia slúži na posilnenie väzieb medzi rodinou, komunitou a vierou.
Čím je výnimočná provincia Pampanga?
Ako chutí binignit?
Kedy a prečo sú Filipínci opatrní, aby sa náhodou nezranili?
Spoznajte, ako sa oslavuje Veľká noc na Filipínach.
História Veľkej noci na Filipínach
Pred príchodom Španielov v 16. storočí žili na Filipínach domorodé kultúry s vlastnou náboženskou vierou a zvykmi. Tieto tradície sa často točili okolo animizmu, uctievania prírody a úcty k predkom.
V roku 1521 Filipíny kolonizovali Španieli pod vedením Ferdinanda Magellana. Španielska kolonizácia trvala viac ako tri storočia a výrazne ovplyvnila kultúru i náboženstvo filipínskeho ľudu.
Prvá katolícka omša sa konala na ostrove Limasawa v roku 1521. V nasledujúcich desaťročiach sa misionári snažili rozšíriť katolicizmus po celom súostroví. Španielski mnísi a misionári zaviedli katolícke zvyky, rituály a tradície, vrátane tých, ktoré sú spojené s Veľkou nocou.
Filipíny sa tak počas storočí pod španielskou nadvládou stali prevažne katolíckym národom, napokon dnes sú Filipíny jednou z krajín s najväčším zastúpením veriacich kresťanov v populácii.
Nielen Veľká noc, ale aj vianočné sviatky sú na týchto ostrovoch jedinečné. Mieša sa v nich tradícia západnej i pôvodnej filipínskej kultúry. Objavte, ako sa oslavujú Vianoce na Filipínach.
Filipínske veľkonočné tradície, zvyky a symboly
Filipínci katolíckeho vyznania sú veľmi zapálení pre veľkonočné sviatky a plne sa im venujú počas celého Svätého týždňa, ktorému sa tu hovorí Mahal na Araw.
Mnoho Filipíncov sa počas Svätého týždňa zúčastňuje kajúcnych skutkov alebo skladá sľuby, ktorým sa hovorí panata. Môže ísť o sebabičovanie, chôdzu naboso v procesiach alebo konanie dobročinných skutkov ako formu zbožnosti a pokánia.
Kvetná nedeľa
Tento deň pripomína vjazd Ježiša Krista do Jeruzalema. Filipínski katolíci prinášajú do kostola palmové listy a ratolesti, aby im kňazi požehnali. Počas Svätého týždňa začína aj verejné spievanie Pasyona, čo je epická báseň zo 16. storočia, ktorá rozpráva o živote Ježiša Krista od narodenia až po zmŕtvychvstanie.
Zelený štvrtok
Zelený štvrtok začína omšou, pri ktorej sa žehná križmo, ktoré sa používa pri krste, birmovaní a ďalších obradoch. Neskôr sa slúži omša, pri ktorej sa pripomína Ježišova posledná večera a vykonáva sa rituál umývania nôh s dvanástimi osobami, podobne ako to Ježiš robil so svojimi dvanástimi apoštolmi.
Veľký piatok
Veľký piatok pripomína ukrižovanie a smrť Krista. V mnohých oblastiach farníci predvádzajú senakulo čiže pašiovú hru, ktorá dramatizuje Ježišovo utrpenie.
Pred treťou hodinou popoludní sa konajú omše, pretože práve v tomto čase Ježiš údajne zomrel. O 15 hodine je všade pokoj. Náboženské obrazy a sochy sú zahalené do čiernej farby na znamenie smútku.
Pampanga je jednou z provincií, kde sa stále praktizuje a uznáva pribíjanie na kríž ako symbol obete. To znamená, že sa tu možno stretnúť s ľuďmi, ktorí sa nechávajú pribiť na kríž ako výraz pokánia. Okrem toho si niektorí kajúcnici bičujú chrbát a nosia tŕňové koruny. Ako vyzerá tento rituál, môžete vidieť na videu.
Veľký piatok je ale aj dňom plným povier. Pretože je to deň, keď Ježiš zomrel za naše hriechy, dávajú si Filipínci pozor na to, aby sa nezranili, pretože rany, ktoré v ten deň odtrhnete, sa nemusia zahojiť. Deťom sa dokonca hovorí, aby sa nehrali, aby sa nezranili.
Biela sobota
Cirkev je po Ježišovej smrti v stave smútku, kríž nad oltárom zostáva zakrytý čiernou látkou. Filipínci trávia tento deň prípravami na nočnú vigíliu, ktorá vedie k Veľkonočnej nedeli.
Na začiatku vigílie sa zapaľujú veľkonočné sviece predstavujúce vzkrieseného Krista – svetlo sveta. Počas vigílie môžu dospelí aj deti prijať aj sviatosť krstu. V niektorých oblastiach sa vešia tiež symbol Judáša, ktorý sa páli.
Veľkonočná nedeľa
Veľkonočná nedeľa, deň vzkriesenia Ježiša Krista, je na Filipínach najväčším sviatkom. Jednou z najočakávanejších udalostí je salubong, ktorý sa koná pred svitaním. Ide o dramatickú rekonštrukciu stretnutia zmŕtvychvstalého Krista a jeho matky.

Objevte podobné tipy
Aká je filipínska Veľká noc?
Veľká noc na Filipínach sa tak oslavuje skutočne veľkolepým spôsobom. Najvýraznejším rysom osláv je to, že na Veľký piatok sa niektorí Filipínci šľahajú bičom a nosia tŕňové koruny. Výnimkou nie je ani pribitie rúk a nôh na drevo, aby znázornili Ježišovo ukrižovanie.
Filipínci dodnes tiež praktizujú tradíciu z roku 1500, ktorá sa nazýva Visita Iglesia alebo návšteva siedmich kostolov, obvykle sa koná na Zelený štvrtok a Veľký piatok.
Farnosti organizujú aktivity, ako je palaro ng lahi, tradičné hry pre deti, a tiež predstavenia a koncerty, na ktorých sa prezentujú miestne talenty. Tieto aktivity nielenže dodávajú veľkonočným oslavám nádych zábavy, ale tiež pomáhajú zachovať filipínske dedičstvo a kultúru.
Veľká noc je pre Filipíncov tiež príležitosťou na posilnenie rodinných väzieb. Rodiny sa schádzajú, aby sa zúčastnili omše a zdieľali spoločné jedlo. V neposlednom rade sa v tento deň konajú aj svadby, pretože Veľká noc symbolizuje nový život.
Ako vyzerajú veľkonočné tradície v Japonsku? Zistite viac v našom článku o japonskej Veľkej noci.
Čo sa je na Filipínach na Veľkú noc?
Jednou z tradičných veľkonočných pochúťok je binignit alebo sladká zmes z lepkavej ryže, koreňových plodín, ovocia a kokosového mlieka. Ďalším obľúbeným veľkonočným pokrmom sú ryžové koláčiky zvané kakanin.
Utan bisaya je zeleninová polievka, ktorá sa pripravuje z rôznych druhov miestnej zeleniny, ako je moringa, tekvica, baklažán a fazuľa. Je to ľahký a zdravý pokrm, ktorý sa často podáva počas Svätého týždňa.
Inihaw na bangus je obľúbeným pokrmom najmä na Veľký piatok, kedy sa mnoho Filipíncov zdržiava mäsa. Ide o rybu, ktorá sa marinuje a griluje. Následne sa podáva so sójovou omáčkou, kalamansi a plátkami paradajok.
Lechon Manok je pečené celé kura, ktoré je obľúbenou voľbou pre veľkonočné oslavy. Často sa pečie na ražni, kým nie je koža chrumkavá. Podáva sa s pečeňovou omáčkou.
Puto Bumbong je druh fialového ryžového koláča, ktorý sa tradične spája s Vianocami, ale stretnete sa s ním o počas Svätého týždňa. Často sa podáva so strúhaným kokosom a cukrom muscovado.

Aké miesta na Filipínach na Veľkú noc navštíviť?
Ak sa rozhodne stráviť Veľkú noc na filipínskych ostrovoch, môžete navštíviť množstvo destinácií, kde sa konajú výnimočné akcie.
- Marinduque – v tomto meste sa každý rok počas Svätého týždňa koná festival Moriones. Táto týždenná slávnosť sa sústredí na príbeh rímskeho vojaka Longina. Miestni obyvatelia sa prezliekajú za rímskych vojakov a používajú ikonickú drevenú masku. Festival vrcholí rekonštrukciou Longinovho zajatia a sťatia.
- Pampanga – táto provincia v susedstve hlavného mesta Manilla je preslávená rituálom ukrižovania, ktorý tu kajúcnici podstupujú na Veľký piatok. Títo ľudia, známi ako „mandarame“, nesú ťažké drevené krížené kopec, kde sú pribití na drevený kríž pomocou dlhých oceľových klincov, aby si zopakovali Ježišovo ukrižovanie.
- Pangasinan – je známou pútnickou destináciou, pretože sa tu nachádza mnoho kostolov, do ktorých sa počas Svätého týždňa schádza mnoho ľudí z celej krajiny. Najobľúbenejším kostolom je bazilika Panny Márie v Manaoagu.