Druhú najväčšiu krajinu sveta máme spojenú predovšetkým so snehom a krásnou prírodou.
Kanada je ale tiež zaujímavou zmesou rôznych kultúr a etnických skupín.
To sa premieta aj do podoby veľkonočných sviatkov.
Ako sa tu farbia veľkonočné vajíčka?
Čo obsahuje veľkonočné menu?
A kam veľa Kanaďanov mieri?
To a ešte oveľa viac o tom, ako sa oslavuje Veľká noc v Kanade, vám prezradíme v našom článku.
História Veľkej noci v Kanade
Kanada je multietnickou krajinou, ktorej obyvatelia sú potomkovia nielen pôvodných obyvateľov, ale aj mnohých prisťahovalcov, ktorí sem kedysi prišli z rôznych krajín sveta. Kanadská Veľká noc je tak z tohto dôvodu zmesou rôznych zvykov a tradícií.
Pred príchodom európskych osadníkov obývali územie rôzne domorodé národy. Tie mali svoje vlastné kultúrne a duchovné tradície, ktoré často zahŕňali obrady súvisiace so zmenami ročných období. Niektoré domorodé spoločenstvá oslavovali príchod jari, ktorý sa časovo zhodoval s obdobím Veľkej noci.
História veľkonočných sviatkov v Kanade siaha do raného koloniálneho obdobia, kedy katolícki francúzski a protestantskí britskí osadníci priniesli svoje veľkonočné tradície. Postupom času sa tieto zvyky zmiešali s miestnou domorodou kultúrou, a vznikol tak jedinečný sviatok, ktorý odráža rozmanité dedičstvo tejto jedinečnej krajiny.
Francúzsky hovoriaci Kanaďania, najmä v provinciách ako Quebec, majú často tradície ovplyvnené katolíckym dedičstvom. Veľkonočný pondelok, známy ako „Lundi de Pâques“, je štátnym sviatkom. V anglicky hovoriacich provinciách so silným protestantským vplyvom, sa Veľkonočný pondelok ako štátny sviatok neslávi.
Viete, že pravdepodobnosť, že váš vianočný stromček pochádza práve z Kanady, je veľmi vysoká? Objavte aj jedinečnosť kanadských Vianoc.
Kanadské veľkonočné tradície, zvyky a symboly
Kanaďania oslavujú Veľkú noc podobne ako v iných západných krajinách. Mnoho kresťanov sa zúčastňuje na bohoslužbách a k typickým akciám počas veľkonočného víkendu patria tiež hony na veľkonočné vajíčka, sprievody, koncerty a rodinné stretnutia.
Bohoslužby a procesie
Veľkonočné oslavy v Kanade zvyčajne začínajú na Kvetnú nedeľu. V kostoloch sa konajú zvláštne bohoslužby, ktoré pripomínajúce Ježišov vstup do Jeruzalema, ako aj procesia a rekonštrukcia tejto udalosti.
Na Zelený štvrtok organizujú niektoré kostoly v Kanade bohoslužbu Tenebrae. Tento slávnostný obrad spočíva v postupnom zhasínaní sviec, čo symbolizuje tmu, ktorá zostúpila na zem po Ježišovej smrti.
Veľký piatok je pre kresťanov dňom pôstu a rozjímania. Najdôležitejším dňom kanadskej Veľkej noci je Veľkonočná nedeľa, kedy sa konajú bohoslužby, ktoré pripomínajú Ježišovo vzkriesenie. Okrem týchto náboženských zvykov existuje v Kanade aj mnoho svetských veľkonočných tradícií.

Hon na veľkonočné vajíčka
Dôležitým symbolom kanadskej Veľkej noci sú vajíčka všetkého druhu. Predstavujú znovuzrodenie prírody na jar a prísľub nového života v nadchádzajúcich mesiacoch. Zároveň sú považované za odraz Kristovho vzkriesenia po jeho ukrižovaní.
Cez Veľkonočnú nedeľu sa konajú takzvané hony na veľkonočné vajíčka. Deti veria, že veľkonočný zajačik im vajíčka schoval na záhrade alebo na iných miestach a ony ich následne musia hľadať.
Lovenie veľkonočných vajíčok je nielen rodinnou zábavou. Mnoho obcí a organizácií organizuje svoje vlastné akcie, počas ktorých môžu deti hľadať vajíčka a ďalšie sladkosti. K najobľúbenejším miestam, kde sa tieto akcie konajú, patria parky, záhrady a komunitné centrá.
Zdobenie vajíčok
V Kanade sa prekvapivo stretneme nielen s vajíčkami čokoládovými, ale aj tými klasickými. V mnohých rodinách sa vajíčka dokonca maľujú alebo zdobia pomocou ďalších rozmanitých techník. Obchody ponúkajú aj špeciálne sady na maľovanie vajec. Rovnako ako u nás sa v Kanade farbia vajcia uvarené natvrdo aj rozmanitými prírodnými metódami, napríklad pomocou šťavy z červenej repy.
Veľkonočné sprievody
Ďalšou obľúbenou veľkonočnou tradíciou v Kanade sú veselé veľkonočné sprievody, v ktorých nechýba hudba, alegorické vozidlá a ľudia v pestrých farebných kostýmoch. Typické sú rozmanité veľkonočné čiapky a klobúky, ktoré sem ako tradíciu priniesli anglickí imigranti.
Jeden z najznámejších veľkonočných sprievodov sa koná v Toronte na Queen Street, ďalšie slávne sprievody prejdú aj v Montreale alebo Vancouveri.
Zoo a farmy
Rodiny s deťmi sa vydávajú tiež do zoologických záhrad, kde sa konajú špeciálne programy a deti tu môžu nakŕmiť a pohladiť zajačiky aj iné zvieratká. Na Veľkú noc je pre návštevníkov otvorený aj rad fariem, kde si deti môžu prezrieť čerstvo narodené mláďatká.

Objevte podobné tipy
Ako sa oslavuje kanadská Veľká noc?
Multikultúrna spoločnosť v Kanade prispieva k rozmanitosti veľkonočných osláv. Rôzne komunity môžu do veľkonočných osláv zahrnúť svoje vlastné kultúrne tradície a kulinárske zvyky, čo obohacuje celkové oslavy.
Počas Svätého týždňa obce často organizujú zvláštne akcie. Medzi ne môžu patriť sprievody, lovy veľkonočných vajíčok, kultúrne festivaly a rodinné podujatia, pri ktorých sa ľudia stretávajú, aby oslávili príchod jari.
Veľká noc je v Kanade v znamení príchodu jari a niektorí ľudia využívajú túto príležitosť na jarné upratovanie a renováciu domácnosti.
V neposlednom rade s príchodom jari môžu Kanaďania využiť miernejšie počasie na vonkajšie aktivity. Počas veľkonočných sviatkov je bežná pešia turistika, cyklistika, pikniky a prechádzky v prírode.
Tradícia hľadania ukrytých veľkonočných vajíčok pochádza z Nemecka. Čo ďalej je typické pre nemeckú Veľkú noc?
Čo sa je v Kanade na Veľkú noc?
Veľká noc je tiež rodinným sviatkom, ktorý ľudia trávia so svojimi najbližšími. To sa deje predovšetkým pri sviatočnom veľkonočnom obede alebo večeri na Veľkonočnú nedeľu.
V mnohých rodinách je súčasťou obeda glazovaná šunka, často zdobená klinčekmi a plátkami ananásu. Hovorí sa, že táto tradícia pochádza z pohanských čias a prináša šťastie. Ďalšou kanadskou veľkonočnou špecialitou sú miešané vajíčka s javorovým sirupom.
Hlavným chodom je tradične pečené jahňacie mäso, ktoré v sebe skrýva symboliku Ježiša ako božieho baránka. Väčšinou sa jedná o jahňacie stehno, ktoré sa podáva spolu s prílohami, ako je zemiaková kaša a zelenina.
V niektorých kanadských rodinách sa ako hlavný pokrm volí pečený moriak s plnkou a omáčkou, ktorý pripomína Deň vďakyvzdania.
K tradičným veľkonočným sladkostiam patrí hot cross buns, ktoré sa tradične pečú už na Veľký piatok. Ich názov súvisí nielen s ich vzhľadom, ale aj s tým, že sa jedli ešte teplé.
Toto veľkonočné pečivo, ktoré do Kanady priniesli anglickí prisťahovalci, je akousi malou obdobou nášho mazanca. Pred pečením sa do hornej časti nareže tvar kríža, ktorý symbolizuje Ježiša Krista. Inú možnosť predstavuje vytvorenie krížika pomocou cukrovej polevy.
Ďalšiu možnosť na veľkonočný dezert predstavuje mrkvová torta s tvarohovou polevou.

Aké miesta v Kanade na Veľkú noc navštíviť?
Veľká noc predstavuje skvelú príležitosť, kedy túto kúzelnú krajinu navštíviť.
- Toronto – toto mesto je jednou z najobľúbenejších destinácií, ponúka totiž všetko od historických múzeí a ikonických pamiatok až po rušný nočný život. Mesto sa navyše nachádza na brehu jazera Ontario, odtiaľ sa naskytá nádherný výhľad na nábrežie. Užiť si tak môžete veľkonočnú prechádzku po brehu jazera alebo plavbu na ostrov Centre Island.
- Vancouver – ďalšou neprehliadnuteľnou destináciou je Vancouver. Toto mesto na západnom pobreží je známe svojou nádhernou prírodou s vysokými horami a bujnými lesmi všade okolo. Od začiatku marca do konca apríla sa tu môžete kochať nádhernými čerešňovými kvetmi na ikonických miestach, ako je Stanley Park a Queen Elizabeth Park.
- Niagarské vodopády – Niagarské vodopády sú povinnou destináciou pre každého, kto nielen na Veľkú noc navštívi Kanadu. Tento svetoznámy vodopád sa nachádza na hranici Spojených štátov a Kanady a je možné si ho pozrieť z oboch krajín.
- Quebec – tomto pulzujúcom meste sa stále niečo deje a jarné počasie je tu obvykle celkom príjemné. Môžete očakávať, že tu uvidíte mnoho krásnych jarných kvetov a tešiť sa môžete na množstvo aktivít, vrátane festivalov jedla a výstav. Pri svojej návšteve sa určite pozrite na kultový zámok Chateau Frontenac.