Poznáte hlavné symboly Veľkej noci? Nielen vajíčka a baránok, ale aj bahniatka či oheň

Veľkonočné sviatky sú spojené s mnohými tradíciami, zvykmi a symbolmi.

Prečo sú na Veľkú noc vajíčka?

Čo symbolizuje veľkonočný baránok?

Aký význam v sebe ukrývajú typické pochúťky, ako je mazanec alebo judášky?

Poďme spoločne objaviť kúzlo veľkonočných symbolov.

Veľkonočné tradície sú známe už po stáročia. Hoci pre kresťanov sú veľkonočné sviatky oslavou Ježišovho zmŕtvychvstania, mnoho veľkonočných tradícií a symbolov v Biblii nenájdeme, pretože vychádzajú z pohanských čias. Existujú symboly a tradície, ktoré nájdeme v mnohých krajinách, ale aj také, ktoré sú spojené iba s jednou či niekoľkými málo krajinami, napríklad naše pletenie korbáčov.

Veľkonočné vajíčka

Tento veľkonočný symbol je jedným z tých, ktoré súvisia s pohanskými tradíciami. Vajcia, starobylý symbol plodnosti a nového života, bolo spájané s pohanskými slávnosťami oslavujúcimi jar. Z kresťanského hľadiska veľkonočné vajíčka predstavujú Ježišovo zmŕtvychvstanie. Predstavujú akýsi zamknutý hrob, ktorý v sebe ale ukrýva život.

Zdobenie vajec na Veľkú noc je tradícia, ktorá podľa niektorých zdrojov siaha prinajmenšom do 13. storočia. Jedným z vysvetlení tohto zvyku je, že vajcia boli predtým v pôstnom období zakázaným jedlom, a tak ich ľudia maľovali a zdobili na znamenie konca obdobia pokánia a pôstu. Na Veľkú noc ich potom na oslavu jedli.

Po stáročia sa maľovali celé vajcia, až v 20. rokoch 20. storočia sa začali zdobiť aj vajcia vyfúknuté, ktoré sa používajú ako veľkonočné dekorácie. Maľované vajíčko, či už uvarené alebo vyfúknuté, sa označuje ako kraslica.

Farebné veľkonočné vajíčka v ošatke.
zdroj: foodal.com

Čo znamená, keď dievča chlapcovi daruje vajcia modrej farby? Prečo väčšina chlapcov nechce žlté vajcia? Zistite viac o význame veľkonočných farieb.

Veľkonočný korbáč

Hneď po vajíčkach je typickým slovenským symbolom Veľkej noci korbáč alebo inými slovami tiež hodovačka či švihák. Kedy dievčatá darujú chlapcom farebné vajíčka alebo stužky ako odmenu za vyšľahanie korbáčom. Tento zvyk tiež súvisí s pohanskými tradíciami, kedy šibanie dievčat malo zaručiť krásu, zdravie, mladosť a plodnosť.

Korbáč, ktorým sa dievčatá a ženy šibú, by mal byť upletený z vŕbových prútikov, ktoré sú ohybné a svieže, tieto vlastnosti potom „odovzdajú“ aj tomu, kto bude korbáčom vyšľahaný. Pričom v minulosti sa korbáčom nešľahali len ženy, ale aj hospodárske zvieratá. V niektorých oblastiach je veľkonočné koledovanie spojené ešte s ďalšími zvykmi, ako je polievanie studenou vodou, alebo dokonca hodenie do potoka.

Radi by ste si uplietli vlastný korbáč? V našom článku o pletení vás to naučíme zo štyroch, šiestich, ôsmich i deviatich prútikov.

Veľkonočný zajačik

Odkiaľ sa vzal veľkonočný zajačik? V Biblii zajačik predstavuje symbol pokory a chudoby. Prečo ale zajačik v mnohých európskych krajinách cez veľkonočnú nedeľu prináša dobrým deťom vajíčka? Presný pôvod nie je celkom jasný, ale zajace sú tiež starobylým symbolom plodnosti a nového života.

Z historických prameňov vyplýva, že v Nemecku už na začiatku 18. storočia existovala tradícia „Osterhase“, počas ktorej deti stavali pre zajace hniezda, do ktorých on „znášal“ farebné vajíčka. Neskôr sa zvyk rozšíril po celých Spojených štátoch, kde farebné vajíčka nahradili tie čokoládové, a hniezda nahradili košíčky.

Ďalšia západná tradícia spojená s týmto stvorením je naháňanie veľkonočného zajaca alebo hľadanie vajíčok schovaných v tráve na záhrade či ďalších miestach. Hľadanie veľkonočných vajíčok nie je jediná hra, ktorá s vajcami súvisí? Čo je závod veľkonočných vajec a kde sa koná ten najslávnejší? /p>

Pečenie mazanca a veľkonočného baránka je klasika. Inšpirujte sa tento rok našimi receptami na veľkonočného zajačika. Uvidíte, že si ho zamilujete.

Veľkonočný baránok

Ďalším veľkonočným symbolom, ktorý siaha až do predkresťanských čias, je veľkonočný baránok. Korene pravdepodobne súvisia s dôležitosťou oviec a pastierov v starovekých civilizáciách, napríklad v hebrejskom náboženstve je Boh pripodobňovaný k pastierom a veriacim k ovečkám, členom Božieho stáda.

Baránok je tiež známou obeťou, ktorá sa zabíja na oslavu sviatku Pesach spojeného s vyvedením izraelitov z egyptského otroctva. V kresťanskom náboženstve sa baránkom Božím stal Ježiš Kristus, ktorý sa obetoval pre spásu sveta a ľudstva. Zároveň je baránok symbolom nevinnosti, čistoty a poslušnosti.

Pečenie veľkonočného baránka je známe už od stredoveku. Pred Veľkonočným pondelkom sa vzhľadom k pôstu jedli baránky pečené z cesta, po skončení pôstu aj v podobe jahňacieho mäsa.

Veľkonočný baránok posypaný cukrom.
zdroj: farmwifecooks.com

Veľkonočné kuriatko

Okrem zajačika či baránka je ďalším zvieratkom, ktoré máme spojené so sviatkami jari, kuriatko. Veľkonočný symbol v podobe kuriatka sa často vykladá ako nový život a súvisí s vajíčkami, ktoré v sebe kuriatka ukrývajú. Zároveň kuriatka, podobne ako baránkovia a zajačikovia, predstavujú mláďatká, ktoré sa na jar rodia alebo opäť nový život. 

Neviete, čím zabaviť svoje ratolesti? Máme pre vás veľa návodov na výrobu veľkonočných kuriatok. Z papiera, priadze aj balónikov.

Veľkonočný mazanec

Svoj symbolický význam má aj množstvo pochutín, bez ktorých si veľkonočné sviatky nedokážeme predstaviť. Veľkonočný mazanec alebo tiež veľkonočný bochník by sa podľa tradície mal správne piecť na Bielu sobotu a pred rozkrojením na veľkonočnú nedeľu by sa mal odniesť do kostola na sväté pomazanie, odtiaľ tiež názov mazanec .

Mazanec ale nesúvisí len s kresťanstvom, ako sme už uviedli vyššie, napríklad krížik, ktorý sa do neho pred vložením do rúry robí, odkazuje na ukrižovanie Ježiša Krista, ale tiež s oslavou príchodu jari. >. Okrúhly tvar pripomína slnko, ktorého je po dlhej zime deň odo dňa viac.

Veľkonočný bochník v ošatke.
zdroj: visitczechrepublic.com

Judášky

Ďalšou sladkou pochúťkou, ktorá je veľkonočným symbolom, sú judášky. Meno apoštola, ktorý zradil Ježiša Krista, poznáme všetci, ako to ale súvisí s týmto sladkým pečivom? Aj keď sa dnes judáše pečú v mnohých rozmanitých tvaroch, tradične ich tvar pripomínal zvinutý povraz, na ktorom sa Judáš obesil potom, čo zapríčinil Ježišovo zatknutie. Mimochodom judášky by sa mali piecť už na Zelený štvrtok, ktorý je dňom odpustenia.

Veľkonočné judášky nemusíte piecť iba z kysnutého cesta. Načerpajte inšpiráciu v našich receptoch na judášky a pripravte si ich z cesta lístkového alebo ich chuť ozvláštnite medom.

Bahniatka

Rovnako ako si pred Vianocami dávame do vázy vetvičky barboriek, pred Veľkou nocou sú to vetvičky bahniatok. Tie majú odkazovať na palmové ratolesti, ktorými bol Ježiš Kristus vítaný pri svojom príchode do Jeruzalema. Bahniatka bývali tradične svätené na Kvetnú nedeľu a nasledujúci rok pálené na Popolcovú stredu.

Bahniatka vo váze.
zdroj: digsdigs.com

Okrem vázy s bahniatkami patrí k tradičnej veľkonočnej výzdobe aj zelené osivo. Čo všetko na zasiatie budete potrebovať? Na čo je možné osivo využiť? Všetko vám prezradíme v článku o pestovaní veľkonočného osiva.

Veľkonočný kríž a oheň

Jedným z veľkonočných symbolov je aj kríž. Ten samozrejme súvisí s ukrižovaním Ježiša Krista, ku ktorému došlo na Veľký piatok. Veľkonočný kríž, čiže ten, na ktorom bol Ježiš ukrižovaný, má podobu takzvaného latinského kríža s dlhšou spodnou časťou. Na veľkonočnom mazanci alebo na božích milostiach by podľa tradície mal byť tiež vždy narezaný kríž.

Ďalší symbol Veľkej noci, ktorý je spojený ako s Ježišovým zmŕtvychvstaním, tak s pohanskými oslavami prichádzajúcej jari, je oheň. Svetlo ohňa je pokladané za symbol víťazstvaJežiša nad smrťou, prípadne víťazstvo jari nad zimou. Oheň sa zapaľuje a svätí na Bielu sobotu a následne sa ním zapaľujú veľkonočné sviece.

Rapkačka

V minulosti bola Veľká noc spojená aj s tradíciou „rapkania“. Od Zeleného štvrtka do Bielej soboty chodili chlapci pri kľakaní po dedine s rapkáčmi. Zvuk rapkáčov mal symbolizovať zvuk zvonov, ktoré v tieto dni nezvonili, pretože „odleteli do Ríma“.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.