Veľkonočnú šibačku alebo oblievačku poznajú všetci.
Čo ale takzvané rapkanie, hrkanie či klopanie?
Dodnes sa udržuje v mnohých slovenských dedinách a má svoj jedinečný význam.
Kedy a prečo ho môžete počuť?
Spoznajte s nami veľkonočné hrkanie.
Čo je veľkonočné hrkanie?
Tento tradičný zvyk sa dodržiava na Zelený štvrtok, Veľký piatok a Bielu sobotu, teda v dni, keď sa podľa kresťanskej tradície kostolné zvony odmlčia, pretože „odlietajú do Ríma“.
Skupiny chlapcov tak chodia po dedinách a pomocou drevených nástrojov rôznych veľkostí vydávajú hlasné zvuky, ktoré nahrádzajú zvonenie zvonov a zvolávajú veriacich k bohoslužbe. K obľúbeným patria malé ručné rapkáče a klapačky aj veľké rapkacie vozíky.
Veľkonočné hrkanie začína presne na poludnie na Zelený štvrtok a potom pokračuje ráno, na poludnie a večer až do Bielej soboty. Na Veľký piatok sa rapká tiež o tretej hodine popoludní, keď bol podľa kresťanskej tradície Ježiš ukrižovaný.

História a význam
Korene veľkonočného hrkania siahajú s najväčšou pravdepodobnosťou do minulosti, kedy bolo bežné používať drevené zvukové nástroje na rôzne rituálne účely.
Veľkonočné rapkačky totiž slúžili nielen na nahradzovanie zvonov, ale aj na odháňanie zlých duchov a negatívnej energie. Niektoré historické pramene uvádzajú, že veľkonočné hrkanie môže byť tiež symbolom prebúdzania jarnej prírody.
Hrkanie bolo bežné predovšetkým vo vidieckych oblastiach, kde malo aj určitú sociálnu funkciu. Chlapci, ktorí sa ho zúčastnili, boli často odmeňovaní malými darmi.
Objevte podobné tipy
Regionálne rozdiely
Rovnako ako u väčšiny ostatných veľkonočných tradícií, aj v prípade veľkonočného hrkania existujú medzi jednotlivými oblasťami Slovenska odlišnosti.
Tradičná forma vinšovania, keď chlapci obchádzajú domy a sú za svoju aktivitu odmenení, je typická predovšetkým pre stredné Slovensko. Dediny na východe krajiny zase organizujú sprievody, kde sa okrem rehtačiek používajú aj špeciálne drevené bubny a miestami sa hrajú aj divadelné scénky spojené s veľkonočnou tematikou.
V západnej časti Slovenska sa hrkanie niekedy kombinuje so šibačkou, kedy chlapci nielen hrkajú, ale tiež prinášajú veľkonočný korbáč.
Veľkonočné hrkanie dnes
Aj keď sa niektoré veľkonočné tradície na Slovensku postupne vytrácajú, veľkonočné klepanie si v niektorých regiónoch stále zachováva svoje miesto. Najčastejšie ho možno zažiť v menších dedinách, kde miestna komunita dbá na udržiavanie folklóru.
V niektorých obciach sa počas hrkania recitujú tiež tradičné veľkonočné verše alebo spievajú piesne, ktoré dodávajú tejto tradícii slávnostnejšiu atmosféru. Cez Bielu sobotu sú potom chlapci za hrkanie odmeňovaní sladkosťami alebo drobnými peniazmi.
Veľkonočné klapotanie v iných krajinách
Používanie veľkonočných rapkáčov a ďalších nástrojov nie je len slovenským zvykom, ale v rôznych podobách existuje aj v iných európskych krajinách.
V Českej republike ho nájdeme predovšetkým na Morave a v južných a východných Čechách. S obdobou veľkonočného hrkania sa možno stretnúť tiež v niektorých regiónoch Nemecka a Rakúska, napríklad v Korutánsku.