Veľkonočné obchôdzky s vinšovaním. Čo a prečo sa praje?

Nielen Vianoce, ale aj Veľká noc sú spojené s obchôdzkami, počas ktorých sa praje šťastie, zdravie a hojnosť.

Ako veľkonočné vinšovanie vyzerá?

V akých oblastiach sa s ním možno stretnúť najčastejšie?

Čo je veľkonočné vinšovanie?

Vinšovanie je jedným z najpôvodnejších veľkonočných zvykov. Hoci je dnes menej známe ako oblievačka alebo šibačka, má svoje pevné miesto v slovenskom folklóre a v niektorých regiónoch je aj v súčasnosti živou súčasťou veľkonočných osláv.

Spočíva v tom, že chlapci a muži počas Veľkonočného pondelka obchádzajú domy v dedine a prednášajú tradičné vinše čiže blahoželania. Po nich nasleduje šibanie korbáčom a polievanie vodou.

Zvyk je spájaný s oslavou jari, plodnosti a nového života. Verí sa, že vinšovanie prináša šťastie a zdravie nielen tým, ktorým je určené, ale aj samotným koledníkom. Tí navyše následne dostávajú odmenu v podobe maľovaných vajíčok, sladkostí, alkoholu či peňazí.

veľkonočné vinšovanie a spievanie
zdroj: sita.sk

História a pôvod

Tradícia veľkonočného vinšovania siaha až do predkresťanských čias. Pôvodne išlo o rituál, ktorý mal magickú funkciu. Verilo sa, že prednášanie prianí má moc ovplyvniť úrodu, zdravie a prosperitu rodiny. Hlučné vinšovanie malo zároveň vyháňať zlých duchov a prinášať do domu šťastie.

S príchodom kresťanstva získalo nový význam a stalo sa súčasťou veľkonočných osláv spojených so zmŕtvychvstaním Krista.

Regionálne rozdiely

Postupom času sa vyvinuli rôzne formy vinšovania, ktoré sa líšili podľa regiónov, ale podstata konkrétnych veľkonočných vinšov je na celom Slovensku rovnaká – prianie zdravia, šťastia a požehnania.

Na východnom Slovensku sa vinšovanie často kombinuje so spevom veľkonočných piesní a používajú sa aj tradičné hudobné nástroje.

Pre stredné Slovensko sú charakteristické dlhšie vinše, ktoré môžu byť aj veršované. Na západe krajiny je dnes vinšovanie menej rozšírené, ale v niektorých obciach sa stále dodržiava.

chlapi v tradičných krojoch na veľkonočnom vinšovaní
zdroj: zilinak.sk

Veľkonočné obchôdzky s vinšovaním dnes

Pravdou je, že tradícia veľkonočných obchôdzok s vinšovaním sa postupne vytráca. Vo veľkých mestách a na západe Slovenska sa s jeho klasickou podobou už takmer nestretneme.

V niektorých obciach alebo ľudových skanzenoch sa ale tradícia stále udržuje. V neposlednom rade získava na popularite aj vďaka folklórnym festivalom, ktoré si kladú za cieľ udržať staré zvyky nažive.

Podobné zvyky v iných krajinách

Veľkonočné obchôdzky, pri ktorých sa vinšuje a dodržiavajú sa tradičné rituály, existujú aj v ďalších krajinách. Slovenské obchôdzky s vinšovaním sa svojou podobou najviac blížia českej omlázke, avšak v niektorých aspektoch pripomína aj poľský Śmigus-Dyngus a maďarské „locsolkodás“.

Aj v Českej republike chlapci na dedinách obchádzajú domy a prednášajú veľkonočné riekanky a priania. Hlavný dôraz je ale kladený na symbolické vyšľahanie hodovačkou.

V niektorých regiónoch Poľska existujú v spojení s polievaním vodou aj klasické vinšovania s prianiami, podobné tým na Slovensku. Rovnako sú vinše súčasťou polievania voňavkami v niektorých oblastiach Maďarska.

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.