Akú udalosť si kresťania po celom svete pripomínajú?
Čo sa v piatok pred Veľkou nocou varilo?
Prečo sa oplatí pozerať sa pozorne okolo seba?
A čo sa nesmie na Veľký piatok robiť?
Spoznajte spoločne s nami všetko o dni, keď bol ukrižovaný Ježiš Kristus.
Čo je Veľký piatok?
Veľký piatok je dňom, ktorý pripomína ukrižovanie a smrť Ježiša Krista. Vzhľadom na tieto tragické a smutné udalosti sa mu niekedy hovorí tiež Žalostný piatok alebo Bolestný piatok.
Ide o šiesty a tým pádom predposledný deň Svätého týždňa, zároveň je to súčasť veľkonočného tridua. V Slovenskej republike je tento deň štátnym sviatkom.

Kedy sa oslavuje Veľký piatok?
Ide o pohyblivý sviatok, ktorý podľa dátumu prvého jarného splnu môže pripadnúť na obdobie medzi 20. marcom a 23. aprílom. Na kedy vychádza Veľký piatok v nasledujúcich rokoch?
Rok | Dátum |
Veľký piatok 2025 | 18.4.2025 |
Veľký piatok 2026 | 3.4.2026 |
Veľký piatok 2027 | 26.3.2027 |
Veľký piatok 2028 | 14.4.2028 |
Veľký piatok 2029 | 30.3.2029 |
Veľký piatok 2030 | 19.4.2030 |
Veľký piatok 2031 | 11.4.2031 |
Veľký piatok 2032 | 26.3.2032 |
Veľký piatok 2033 | 15.4.2033 |
História
Tento deň bol záverom mnohých udalostí Svätého týždňa, vrátane Ježišovho triumfálneho návratu do Jeruzalema na Kvetnú nedeľu, Judášovej zrady na Škaredú stredu a Posledná večera na Zelený štvrtok.
Podľa Nového zákona bol Ježiš potom, čo ho Judáš pobozkal, zatknutý a odvedený do domu veľkňaza Kaifáša, kde sa neskoro večer konalo neformálne zasadnutie Sanhedrinu, židovskej vládnucej rady. Tí sa dohovorili, že Ježiša postavia pred súd. Hľadali dôkazy, ktoré by ospravedlnili jeho odsúdenie na smrť.
Potom, čo bol v ich zinscenovanom procese odsúdený, odviedli ho k rímskemu prefektu Pilátu Pontskému, pretože podľa rímskeho práva Židia nemali právomoc niekoho odsúdiť na smrť. Falošne obvinili Ježiša zo zrady rímskej ríše, pretože sa vyhlásil za židovského kráľa a nabádal ľudí, aby neplatili dane.
Pilát vedel, že Ježiš sa žiadneho zločinu nedopustil, napriek tomu podľahol naliehaniu davu a Ježiša odsúdil. Ukrižovanie bolo v tom čase najkrutejším spôsobom smrti vyhradeným pre zločincov a otrokov.
Ježiš bol zbičovaný a bolo mu prikázané odniesť kríž, na ktorom mal zomrieť, na vrch Golgota. Odtiaľ pochádza aj Krížová cesta, ktorá je symbolickou upomienkou na túto útrpnú časť Ježišovej popravy. Krížová cesta má 14 zastavení, ktoré pripomínajú jednotlivé udalosti počas nesenia kríža.
Potom, čo bol pribitý na kríž, dostal tŕňovú korunu. Kríž bol umiestnený medzi dvoch ďalších mužov, ktorí boli toho dňa ukrižovaní. Na kríži bolo napísané „Ježiš Nazaretský, kráľ židovský.“
Telo mŕtveho Ježiša sňali z kríža jeho blízki, zavinuli ho do plátna a vložili do skalného hrobu. Hrobku potom zavalili kameňom.

Objevte podobné tipy
Zvyky a tradície
Vzhľadom na významnosť tohto dňa sa s ním spája mnoho kresťanských tradícií a rituálov. Oltáre v kostoloch sú zbavené akejkoľvek výzdoby, nehrá organ a konajú sa bohoslužby, ktoré majú tri časti.
V tej prvej sa čítajú tzv. pašije, ktoré rozprávajú o utrpení Ježiša Krista. Potom dochádza k uctievaniu kríža, pred ktorým veriaci postupne pokľaknú alebo ho bozkávajú a nakoniec prebieha sväté prijímanie Eucharistie posvätenej na Zelený štvrtok.
Bohoslužby prebiehajú od troch hodín popoludní, pretože to je podľa historických prameňov čas, kedy Ježiš zomrel. Mnohí kresťania držia pôst, počas ktorého nejedia žiadne mäso.
Čo sa nesmie na Veľký piatok?
Okrem zvykov náboženských je s piatkom pred Veľkou nocou spojených aj mnoho tradícií svetských. Niektoré zvyky boli len miestne, iné sa dodržiavali všade.
Piatok pred Veľkou nocou je plný zákazov. V prvom rade sa nesmelo nijako pracovať so zemou, napríklad orať, kypriť pôdu alebo ju okopávať.
Okrem toho sa nemalo nič požičiavať, aby požičanú vec neomámili magické sily vystupujúce tento deň na povrch, a nesmelo sa ani prať. Prečo? Pretože by sa vraj pralo v Ježišovej krvi. V tento deň gazdinky ani nevarili, nepiekli a nezametali. Hrozilo by totiž, že z domu vymetú šťastie.
Povery a zákazy sa vzťahujú aj k prvému dňu nového roka. Spoznajte spoločne s nami, prečo nevešať bielizeň a čo nevariť. Novoročné povery vás prekvapia!
Povery na Veľký piatok
Podľa ľudových povier sa v tento deň otvárajú hory, aby vydali svoje poklady. Oplatí sa tak pozerať okolo seba, pretože v skalách vzniknú pukliny, z ktorých bude žiariť svetlo, vidieť môžete aj iskričky alebo zlaté papradie. V tento deň sa vraj otvára aj hora Blaník, ktorá v sebe skrýva legendárnych Blanických rytierov.
Poklady sú však len pre čisté duše. Podľa povestí sa stávalo, že kvôli nim matky prichádzali o svoje deti, keď sa snažili z jaskýň poklad vynosiť a pukliny sa medzitým zavreli aj s dieťaťom vo vnútri. Stačí si spomenúť na Erbenovu báseň Poklad.
Kúzelnú a liečivú moc mala v tento deň aj voda. Ľudia sa preto hneď po prebudení išli umyť do potoka, aby tak ochránili svoje telo pred chorobami. Niekde chlapci vyťahovali zuby z potoka kamienkami a potom ich zahadzovali, aby tak predišli bolestiam zubov.

Tradičné pokrmy
V minulosti ľudia veriaci v tento deň držali prísny pôst. To znamenalo, že sa jedlo len raz za deň a podávaný pokrm musel byť samozrejme bez mäsa.
Väčšinou sa jednalo o ľahké a jednoduché jedlo, ako boli krúpy, pšeno, šošovica, hrach alebo polievka, predovšetkým kapustnica so zemiakmi. V niektorých regiónoch sa mohli naopak pripravovať iba jedlá z rýb.
Veľký piatok vo svete
Na svete existuje mnoho krajín, ktoré majú v tento deň úplne jedinečné tradície a zvyky. Niektoré z nich súvisia s kresťanským náboženstvom, iné nie.
Izrael
Ulice Jeruzalema sú v tento deň plné veriacich, ktorí v tento deň absolvujú rovnakú cestu ako kedysi Ježiš. Na Via Dolorosa je štrnásť zastavení a krížová cesta končí v Chráme Božieho hrobu.
Filipíny
Veľmi špecifickým spôsobom sa tento deň „oslavuje“ vo filipínskej provincii Pampanga, kde sa v tento deň možno stretnúť s ľuďmi, ktorí sa nechávajú po Ježišovom vzore pribiť na kríž. Okrem toho si niektorí kajúcnici bičujú chrbát a nosia tŕňové koruny.

Bermudy
Na Bermudách púšťa mnoho miestnych obyvateľov v tento deň šarkanov. Prečo? Púšťanie šarkanov má symbolizovať Ježišovo nanebovstúpenie. Okrem toho, keď Ježiš umieral, muž na kríži vedľa neho ho požiadal, aby na neho po smrti pamätal, a on mu sľúbil, že aj s ním bude tú noc v raji.
Kanada
V Kanade sa v tento deň pečú a jedia hot cross buns. Tieto malé bochníčky s krížom na povrchu pôvodne priviezli do zeme britskí prisťahovalci. Stretneme sa s nimi tak aj vo Veľkej Británii, Spojených štátoch amerických či Austrálii.
Ako vyzerajú ďalšie kanadské veľkonočné tradície? Zistite viac v našom článku o Veľkej noci v Kanade.