Zaujímavosti o Veľkej noci: Ako sa oslavuje v rôznych kútoch sveta

Veľkonočné sviatky u nás patria bezpochyby medzi veľmi obľúbené sviatky. Nie je sa čomu čudovať, veď s nimi súvisia hneď štyri voľné dni vrátane víkendu. K Veľkej noci sa navyše vzťahujú aj školské prázdniny. Veľa ľudí sa ale tešia tiež na zvyky, ktoré sa týmito sviatkami neoddeliteľne súvisia. My sa na niektoré pozrieme podrobnejšie. Venovať sa budeme okrem iného rôznym zaujímavostiam a tiež tomu, ako sa tieto sviatky oslavujú po celom svete. Okrem iného nezabudneme ani na pár rád, vďaka ktorými je možné ušetriť.

Vo vieru skvelých dobrôt

Veľká noc má predovšetkým väčšina gazdiniek spojených s vyprážaním, pečením a varením. Základom všetkých pokrmov je väčšinou hutné pečivo, ktorého základom sú múka, vajcia a maslo. V drvivej väčšine národných kuchýň sa s takýmito dobrotami stopercentne stretneme. U nás sa veľmi preferuje predovšetkým pečenie veľkonočného baránka.

Ten je úplne vynikajúci. V mnohých domácnostiach dokážu pripraviť vynikajúce cesto. Ostatne niektoré prístroje typu hnetačov a kuchynských robotov dokážu pripraviť cesto v skvelej podobe. Kúpiť takého robota dnes pritom nie je nijako náročné ani extrémne drahé. Stačí len využiť zľavový kupón z https://buykers.cz/zlevove-kody/datart. Mimo baránka sa pečie aj chlieb, prípadne čerstvé rožky a pečivo. A čo taký mazanec. Aj v Taliansku pečú jeho obdobu, ktorá je z rovnakého cesta a nazýva sa colomba.

A čo potom napríklad také buchtičky hot cross burns, ktoré sa pečú v Anglicku a ktorých charakteristickým znakom býva ozdobný krížik z cesta. Veľmi podobné zdobenie má tiež koláč z krehkého cesta, ktorý sa pečie v Španielsku a nazýva sa tarta de Santiago.

Poďme ale skôr na niektoré zaujímavé zvyky zo zahraničia.

Zvyklosti ďalekého severu

Škandinávia je typická množstvom rôznych zaujímavých zvyklostí. Akých? Začať môžeme napríklad Fínskom. Tu si deti namažú tvár sadzami a vyrážajú do ulíc. Vyzbrojené sú kávovými kanvicami, metlami a vetvičkami z brezy. V Nórsku sú úplne iní. Zvyklosti tradičného charakteru tu k videniu moc nie sú. Ľudia si berú knižku a zalezú domov. Čítajú detektívku. Veľa vydavateľstiev práve touto dobou prichádza so špeciálnymi edíciami. Niet divu, zákazníkov majú.

Ohňostroj v Taliansku

Z Taliansko máme jednu zaujímavosť, a to v podobe veľkého ohňostroja, ktorý sa odpaľuje pred známou katedrálou vo Florencii. Konkrétne sa naplní pyrotechnikou veľký automobil a explózia je spúšťaná tunajším kardinálom. Takto sa ohňostroj odpaľoval už v čase križiackych výprav. Ľudia vtedy verili, že tradícia prinesie prosperitu a dlhodobý mier.

Španielsky tanec smrti

Celkom špecifické je slávenie týchto sviatkov v Španielsku. Tancuje sa tu tanec smrti. Všetci účastníci sa obliekajú ako kostlivci. O polnoci zo štvrtka na piatok potom začína sprievod mestom. Zaujímavosťou je aj fakt, že posledný kostlivec v sprievode má pri sebe nádobu naplnenú popolom. Trochu bizarný zvyk, ale zaujímavý určite je.

Vajíčka v záhrade v USA

Tento americký zvyk je považovaný za akúsi klasiku. Deti hľadajú vajíčka, ktoré sú rozosiate po záhrade. Ukryť ich tam mal veľkonočný zajačik. Asi najprestížnejšia akcia tohto typu sa už nejakých 130 rokov koná v záhrade pri Bielom dome. Pôvodcami onej tradície boli Nemci, ktorí do Ameriky emigrovali už v roku 1700. 

Mexická capirodata

Veľmi zaujímavá je bezpochyby tradícia v Mexiku. Označuje sa ako capirodata. K jej príprave dochádza už na Veľký piatok. Pečie sa tradičné pečivo, ktoré má napodobniť telo Pána. Následne sa polieva sladkým sirupom, symbolikou krvi. Na drevo potom odkazuje škorica a klinčeky hovoria samy za seba. Biely tvaroh je potom symbolikou pre plátno, do ktorého bol Kristus zabalený po sňatí z Kríža.

Zdroj obrázku:
Soloviova Liudmyla / Shutterstock.com

Napíšte komentár

Emailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená do žiadnej marketingovej databázy.
Vyžadované informácie sú označené *.